Detalji
- Datum 06 nov 2019
- Kategorija Radiologija
Preglede abdomena, male karlice i štitne žlezde subotom obavlja dr Željka Kovačević
Brz tempo života, loša ishrana, nedostatak fizičke aktivnosti i preterani stres mnogima su danas svakodnevica. Ako tome dodamo i duvanski dim i alkohol, dobićemo „savršene” uslove za nastanak brojnih tegoba i ozbiljnih akutnih i hroničnih oboljenja. Pored kardiovaskularnog sistema, neretko prvi stradaju organi smešteni u abdomenu i maloj karlici, kao i štitna žlezda. Korigovanje životnih navika, redovni preventivni pregledi, ali i blagovremen odlazak kod lekara čim se pojave prvi simptomi bolesti – ključ su za očuvanje našeg zdravlja.
Naši sugrađani već dobro znaju da u Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika „Pančevac” sve specijalističke i laboratorijske preglede mogu uraditi na jednom mestu, po povoljnim cenama, uz najsavremeniju dijagnostiku. Takođe, poznato je da tim lekara Zavoda „Pančevac” čine eminentni stručnjaci koji dolaze iz Kliničkog centra Srbije, sa Instituta „Dedinje” i iz Opšte bolnice Pančevo. Tom timu se ovog meseca pridružila i dr Željka Kovačević, specijalista radiologije iz Urgentnog centra Kliničkog centra Srbije. Ona će u Zavodu „Pančevac” svake subote obavljati ultrazvučne preglede abdomena i male karlice, kao i štitne žlezde. Pregled možete zakazati putem telefona Zavoda 013/21-90-900 i 013/21-90-903.
- Šta obuhvata ultrazvučni pregled abdomena i male karlice?
– Kao što i sam naziv govori, ovo je pregled kojim uz pomoć ultrazvuka pregledamo sve organe smeštene u abdomenu i maloj karlici: jetru, žučnu kesu, žučne puteve, pankreas, slezinu, bubrege, nadbubrege, mokraćnu bešiku, jajnike i matericu kod žena, prostatu kod muškaraca… Pregledaju se i creva. Pored ultrazvučnog pregleda abdomena i male karlice, u Zavodu „Pančevac” obavljamo i preglede štitne žlezde, budući da su hipotireoza i hipertireoza, ali i razne tumorske promene na štitnjači oboljenja koja danas gotovo da imaju razmere epidemije.
- Koliko traje pregled abdomena i male karlice i kakva priprema je neophodna?
– Pregled traje od desetak minuta do pola sata i zahteva adekvatnu pripremljenost pacijenta. Potrebno je da pacijent tog dana ne jede i ne pije. Idealno bi bilo uraditi pregled u jutarnjim satima. Tada se uzme laganija večera zasnovana na namirnicama bez mnogo vlakana, a ujutru se na pregled dolazi bez uzimanja doručka, kafe i vode. Ako je pregled zakazan za poslepodnevne sate, tada bi bilo dobro da se ne jede i ne pije 2-3 sata pre dolaska. Hronični pacijenti svakako treba da popiju svoju terapiju. Pregled je bezbolan, bezbedan, kratko traje i jako je informativan.
- Šta sve može da se otkrije ultrazvučnim pregledom?
– Skoro sva patologija: od benignih, zapaljenskih stanja, lakših cista, akutnih hirurških stanja, poput zapaljenja slepog creva, preko kolitisa, do tumora, kamena u žučnoj kesi ili bubrezima, te promena na materici, prostati ili mokraćnoj bešici. Moguće je videti i posledice drugih oboljenja, kao što su uvećani limfni čvorovi i slično.
- Koliko je kvalitetna oprema važna radiolozima?
– Oprema je, naravno, od velike važnosti. Ova grana medicine umnogome zavisi od tehnike, a ona se, srećom, i te kako razvija, pa je stoga bitno ići u korak s novim tehnologijama. Što bolji uređaji, to će pregled biti lakši i precizniji. Aparati u Zavodu „Pančevac” su najnovije generacije, moderni su i tehnički napredni, odlične rezolucije, što omogućava savršeno preciznu i pouzdanu dijagnostiku.
- Svedoci smo činjenice da su zapaljenske bolesti i tumori danas u porastu. Koliko su preventivni ultrazvučni pregledi važni i ko treba da ih obavi?
– Poznato je da je većina malignih stanja izlečiva ukoliko se otkriju na vreme. Što bolest više uznapreduje, to su šanse za oporavak manje. Treba imati u vidu i to da kod mnogih oboljenja početni simptomi umeju da izostanu, pa se dešava da se problem i zbog toga uoči prekasno. Upravo zato su preventivni pregledi od presudnog značaja. Trebalo bi da muškarci i žene nakon 40. ili 50. godine obavezno jednom godišnje urade laboratorijske analize i da dođu na ultrazvučni pregled kako bi prekontrolisali svoje organe. To ne košta mnogo, ne oduzima previše vremena, a ponekad vam može spasti život.
- Šta još možemo sami učiniti kako bismo sačuvali svoje zdravlje i prevenirali ozbiljna oboljenja?
– Genetika je nešto protiv čega ne možemo, ali ima stvari na koje možemo da utičemo. Svaki lekar će vam najpre preporučiti da se zdravo hranite i da budete fizički aktivni i to su zaista najvažniji preduslovi za dobro zdravlje. Uz to, ja bih posebno istakla i stres, jer smatram da je upravo on okidač za mnoga oboljenja današnjice. Zbog toga preporučujem svima da, u skladu sa svojim afinitetima, pronađu vreme za sebe, da uživaju u hobiju ili nekoj aktivnosti koja ih opušta i da što više vremena provode u prirodi. To je i moja antistres terapija: voda i zelenilo su zaista lekoviti. Ukoliko vam to nije privlačno, odaberite bilo šta što vas zaista opušta i usrećuje, bilo to igranje igrica, slušanje muzike, vožnja bicikla ili odlazak u tržni centar. Važno je da makar vikendom odvojite vreme samo za sebe i da radite ono u čemu uživate. Vaš organizam će vam biti i te kako zahvalan!