Detalji
- Datum 14 sep 2017
- Kategorija Ultrazvučna dijagnostika
Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika „Pančevac“ će najverovatnije već od sledećeg meseca biti jedina privatna ustanova u Srbiji na kojoj će se, pored standardnih metoda pregleda srca ultrazvukom, obavljati i transezofagealna ehokardiografija (TEE), odnosno ultrazvučni pregled srca preko jednjaka.
Tim povodom stručni tim Zavoda „Pančevac“ dobio je još jedno značajno pojačanje u liku i delu dr sci med Slobodana Tomića, kardiologa, doktora medicinskih nauka i magistra nauka iz oblasti kardiologije koji nešto više od 25 godina radi na Odeljenju neinvazivne dijagnostike srca Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ u Beogradu.
Ovaj vrsni lekar je tokom svoje karijere obavio više od 4.000 transezofagealnih pregleda i bar pet puta više, onih, uslovno rečeno „običnih” – transtorakalnih, odnosno pregleda ultrazvukom preko grudnog koša. Doktor Tomić je viši istraživač i bavi se i naučno-istraživačkim radom, a njegovi radovi objavljeni su u vodećim svetskim i domaćim medicinskim časopisima.
Autor je monografije o perikardnim izlivima kod pacijenata kod kojih se vrše operacije na srcu, a zanimljivo je da je jedan njegov rad uvršten u prestižni svetski udžbenik „Braunvaldova kardiologija” („Braunwald’s Heart Disease”).
Upravo je iz štampe izašla njegova knjiga „Praktična transezofagealna ehokardiografija”, kojom je krunisan celokupan njegov rad. Knjigu je Medicinski fakultet već prihvatio kao udžbenik za postdiplomsko usvršavanje. Iako navedena u najkraćim crtama, ova impresivna biografija dovoljno govori o tome kakvog će stručnjaka uskoro u Pančevu imati na raspolaganju svi oni kojima je neophodna bilo koja vrsta ehokardiografije.
Zavod „Pančevac” raspolaže savremenim ultrazvučnim aparatom na kome se srce može pregledati primenom niza različitih tehnika. Ipak, pažnju posebno privlači mogućnost pregleda „gutanjem sonde”, jer se on do sada nije mogao obaviti nigde u Pančevu.
PANČEVAC: Po čemu se transezofagealna ehokardiografija razlikuje od ostalih tehnika ultrazvučnog pregleda srca?
TOMIĆ: – U većini zdravstvenih ustanova u Srbiji uobičajena je transtorakalna ehokardiografija, odnosno ultrazvučni pregled srca naslanjanjem posebne sonde na grudni koš pacijenta. U okviru transtorakalnog ultrazvuka postoji niz različitih tehnika, a koja od njih će se primeniti zavisi od dela srca koji se posmatra i od onoga što je samim pregledom potrebno ustanoviti. Sve ove vrste pregleda biće dostupne u Zavodu „Pančevac” i to najverovatnije već krajem septembra ili početkom oktobra. U slučajevima kada je nemoguće postaviti dijagnozu običnim, transtorakalnim ultrazvukom, radiće se transezofagealna ehokardiografija, koja podrazumeva da srce posmatramo preko jednjaka, nakon što pacijent proguta sondu. Ova metoda radi se na svega nekoliko velikih klinika u Srbiji, tako da će Pančevcima sigurno mnogo značiti to što će imati mogućnost da takav pregled obave u svom gradu.
Koje indikacije upućuju na to da treba obaviti transezofagealni pregled?
– Ova metoda je indikovana u situacijama kada nalaz transtorakalnog pregleda nije dovoljno jasan da bi se precizno odredile dijagnoza i terapija ili u slučajevima kada je prikazivanje određenih srčanih struktura nepotpuno. Ima delova srca se ne mogu videti transtorakalnom ehokardiografijom kao što su, recimo, aurikula leve pretkomore ili unutrašnji sloj grudne aorte. Isto tako, ovaj pregled je neophodno uraditi u slučaju određenih poremećaja, poput mitralne insuficijencije, disekcije aorte, infektivnog endokarditisa, kao i kod velikog broja urođenih srčanih mana. Njena primena je veoma važna i tokom operativnih zahvata na srcu.
Kako se pripremiti za transezofagealnu ehokardiografiju?
– Ovaj pregled spada u poluinvazivne dijagnostičke metode i ako ga izvodi obučen ehokardiografer, bezbedan je, što znači da se ne očekuju komplikacije. Zahteva da pacijent ne uzima hranu i tečnost 4 do 6 sati pre pregleda, da mora da dobije ksilokainsku lokalnu anesteziju u grlo, nalik onoj koju daju stomatolozi, kao i blagu sedaciju preko vene, koja se daje samo da bi se pacijent opustio. Jedna od prednosti ove metode jeste u tome što ona nije skupa, za razliku od, recimo, skenera, magnetne rezonance i drugih radioizotopskih metoda koje iziskuju ne samo više sredstava, već i više vremena i komplikovanije su za pacijenta.
Kako izgleda sam pregled?
– Metoda je veoma lagana. Proveri se da pacijent nema ili nije imao oboljenje jednjaka ili da nema problema sa gutanjem hrane. Takođe, u slučaju da pacijenti uzimaju lekove protiv zgrušavanja krvi, obavezno je laboratorijski ustanoviti da im slučajno nije razređena krv. Ukoliko su ti kriterijumi zadovoljeni, prelazi se na pregled. Pacijent leži na levom boku i potrebno je da zagrize mali plastični štitnik, kroz koji se potom uvodi tanko savitljivo crevo dužine 110 centimetara. Kada vrh sonde pređe preko baze jezika i dođe do zadnjeg zida ždrela, pacijent treba da napravi akt gutanja kako bi se sonda ubacila u jednjak. U tom trenutku može samo da se oseti blaga mučnina, manji nagon na provraćanje ili nedostatak vazduha, što traje svega par sekundi. Pacijent nastavlja da leži u istom položaju dišući na nos. Pregled, zavisno od oboljenja, ne traje duže od pet do deset minuta. Rezultat je odmah dostupan.
Kada će početi da se obavljaju pregledi u zavodu „Pančevac”?
– Pregledi će se obavljati subotom, a počeće najverovatnije krajem septembra ili početkom oktobra. Zainteresovani će o tome moći da se informišu putem telefona Zavoda 013/2190-900 i 013/2190-903 radnim danima od 7 do 14 i subotom od 7 do 12 sati. Ovo su ujedno i brojevi telefona putem kojih će se zakazivati ehokardiografija.
(preneto iz nedeljnika „Pančevac”, br. 4730, od 15. 9. 2017)